Nachází se asi kilometr od obce Láz v lesnatém údolí v Brdech. Je to první nádrž vybudovaná na řece Litavce, která v tomto údolí pramení. Současná šířka hráze je v koruně 5 m, délka dosahuje 245 m, kóta koruny hráze je 643 m a výška hráze je 15,7 m. Nádrž zadržuje 829 000 m³ vody.
Nádrž byla budována v letech 1818 až 1820 především jako nutná zásobárna vody, potřebná pro příbramské doly a hutě. Původně nesla název rakouského arcivévody Františka Karla, syna rakouského císaře Františka I., který si stavbu nádrže přijel osobně prohlédnout. Po dokončení měla hráz výšku 15m a v tehdejší době patřila k nejodvážnějším stavbám v Rakousku-Uhersku. Přibližně po 35 letech provozu však Lázská nádrž čelila poruše výpusti a struktury hráze. Před provalením ji zachránila velká rekonstrukce r.1857, kdy došlo k zesílení hráze včetně jejího rozšíření a také umístění výpusti do nově vyražené štoly. Konečné úpravy její podoby v novodobé historii proběhly v letech 1991-1993.
Nádrž Láz byla také propojena s o něco výše položenou Pilskou nádrží korytem, které od Lázu dále pokračovalo velkým obloukem až na Březové Hory (městská část Příbrami). Tento zděný povrchový kanál, zvaný Struhy dlouhý 17,5 km je u nás zcela ojedinělou technickou památkou a sloužil právě pro zásobování příbramských dolů a hutí.