Starý skalní hrad se nachází na jihozápadním okraji obce Sloup v Čechách v okrese Česká Lípa. Strmý pískovcový suk měřící přes 30 m poskytoval lidem bezpečný úkryt odnepaměti. Počátky osídlování Sloupu sahají 2000 let před náš letopočet. Nedá se tak určit přesné období založení hradu, jelikož byl osidlován pozvolna a jednotlivé místnosti a objekty vznikali v různých obdobích. Jako každý skalní hrad i Sloup tvořili místnosti vytesané do pískovcové skály v kombinaci s dřevěnými přístřešky a stěnami. Zajímavými místy jsou zásobnice na obilí se stropním otvorem, severní rozsedlina se studnou a několika skalními místnostmi. Ta byla součástí středověkého, dnes uzavřeného, vstupu. Za zmínku také stojé tzv. „rytířské schody“, které ale nepochází z rytířských dob. Schodiště je v místech, kudy ve středověku na hrad vystupovali vesničané do úkrytu před nepřítelem. Rytířské schody si také zahrály ve filmu S čerty nejsou žerty (1984) jako brána do pekla...
Po většinu času od počátku 14. století až do začátku století 17. patřilo sloupské panství Berkům z Dubé. Poté došlo k pár výměnám vlastníků až přišla konfiskace panství Habsburky. Během třicetileté války, roku 1639, byl zničen švédskými vojsky a pak již obnoven nikdy nebyl. V roce 1679 Sloupské panství včetně skály se zbytky hradu získal hrabě Ferdinand Hroznata z Kokořova a skalní suk věnoval poustevníkům. Roku 1953 byl skalní objekt prohlášen kulturní památkou. Podrobnou historii naleznete na oficiálním webu hradu.
Pod hradem se nachází prostorné parkoviště a zázemí jako občerstvení, stánky s různým regionálním zbožím, upomínkovými předměty a toalety. Přístup na hrad je možný po jednosměrném schodišti, kde vás bude řídit semafor.