Sněžné jámy (německy Schneegruben, polsky Śnieżne Kotły) jsou dva velké ledovcové kary ležící na Polském území a jsou součástí přírodní rezervace Karkonoski Park Narodowy. Menší jáma na severním svahu Vysoké pláně se jmenuje Malá Sněžná jáma (Mały Śnieżny Kocioł). Je 550 metrů dlouhá, 400 metrů široká a 300 metrů hluboká.
Na východním svahu je Velká Sněžná jáma (Wielky Śnieżny Kocioł), která je 800 metrů dlouhá, 600 metrů široká a 300 metrů vysoká. Na jejím dně se nacházejí ledovcová jezírka Śnieżne Stawki kolem kterých vede značená turistická stezka. Díky své poloze a rázu spíše alpské krajiny se ve Sněžných jamách vyskytují mnohé vzácné druhy rostlin.
Na okraji sněžných jam se tyčí televizní vysílač, který je svým tvarem ojedinělý a pro Sněžné jámy signifikantní. Stavba měla zajímavý vývoj od budky s občerstvením a ubytováním pro dvě osoby (1837) přes kamenný dům s restaurací (1858), luxusní horský hotel (1897), rekreační zařízení Luftwaffe až po televizní vysílač (1960), který přenášel signál z olympijských her v Římě. Současnou podobu získal vysílač po přestavbách v letech 1960-1964 a 1974-1978. Budova vysílače není přístupná, v nepříznivém počasí však dokáže turistům nabídnout přístřeší a tímto již také zachránila několik životů.
Ke Sněžným jámám se dostanete po červeně značené cestě Česko-polského přátelství. Ať už na ni nastoupíte na Slezském sedle, nebo na druhé straně poblíž Labské boudy, budete si užívat krásných výhledů této hřebenovky. Naše trasa vedla ze Špindlerova Mlýna přes Medvědín, Zlaté návrší, pramen Labe a Violík. Od jam jsme pak pokračovali přes Velký Šišák a Petrovku na Slezské sedlo. Trasa měří 15km a dá se projít za 5 hodin. Mapu naleznete zde...